Zaujímavosti

Hortenzia kvetinové potešenie pre každu záhradu 

Hortenzia metlinatá je rýchlo rastúci okrasný ker (trvalka) pochádzajúci z Japonska, ľahko sa prispôsobujú rôznym podmienkam a rastie do veľkých, jasných kríkov, ktoré kvitnú celé leto

Hortenzia je veľmi obľúbený opadavý krík, jeho nápadné kvety majú rôzne tvary, od veľkých gúľ až po strapce farebných šišiek, z ktorých niektoré druhy sú popínavé.

Existujú veľa odrôd hortenzie

  1. kompaktné odrody, ktoré vyhovujú menším priestorom alebo nádobám
  2. dvojfarebné varianty a odrody, ktoré ponúkajú zmenu farby pri dozrievaní kvetov
  3. odrody, ktoré kvitnú na starom i novom dreve, pričom kvitnú dvakrát

Hortenzie sa pestujú veľmi ľahko, pre každú záhradu sa nájde ideálny druh hortenzie.

Starostlivosť o Hortenzie

Počas prvého vegetačného obdobia rastliny potrebujú pravidelnú zálievku, v prípade potreby aj týždenne, aby sa mohli korene dobre zakoreniť.

  • pri zalievaní dažďovou vodou, budu kvety hortenzie krásne modré
  • hortenziám sa najlepšie darí vo vlhkej pôde, kedy v horúcom počasí môžu vädnúť, najmä ak sú na plnom slnku, budu potrebovať dodatočnú vodu.
  • prílišné hnojenie rastlinám neprospieva, (podporuje rast listov na úkor kvetov), hnojenie sa odporúča len na jar v prípade plesni na listoch.

Výsadba Hortenzie

  1. Najprv je potrebne si pripraviť pre rastliny vhodný priestor s náležitou pôdou pre zdravý rast hortenzii.
  2. Aj keď niektoré druhy hortenzie sú schopne rasť v bežných záhradných pôdach, najvhodnejšia zemina pre dlhodobo zdravý rast rastlín je kyslejšia pôda (rašelina).
  3. Samotná rašelina aj keď spĺňa podmienky kyslosti pôdy, pre výsadbu nebude stačiť, (nemá výživné latky), preto je potrebne do rašeliny zapracovať organické hnojovivo s dlhodobým účinkom.
  4. Ak je všetko pripravené je potrebné vykopať jamu v správnej veľkosti, odporúča sa jama pre jednú rastlinu 50 x 50 cm, pre komfortný priestor na rozvinutie koreňového systému.
  5. Po zasadení rastliny je potrebná dôsledná zálievka vodou, ktorá by nemala byť priamo z vodovodu, odporuča sa aj dažďová voda.
  6. Následne je potrebné povrch pódy pokryť vrstvou mulčovacej kôry, ktorá zabezpečí potrebnú vlhkosť zemine, zároveň aj chladí povrch, kde korienkové vlásočnice rastúce tesne pod povrchom sa nebudú prehrievať a nehrozí im spálenie.

Hortenziám najlepšie prospieva umiestnenie v tieni, poprípade polotieni, kde na rastlinu nepôsobí priame letné slnko, aj keď niektoré druhy si vedia poradiť aj s priamym slnkom napr.( stromčekové ako je Hortenzia metlinata)

Veľký pozor si treba dať na umiestnenie rastlín medzi okrasné kamene, čo sa neodporúča, rozhorúčené kamene pália korienky rastlín a na dôvažok ešte aj odoberajú kyslosť a vlhkosť pôde v okolí Hortenzii.

Pri veľkých horúčavách je potrebná denná zálievka, (voda sa rýchlo odparuje a už do 6 – 8 hodín rastlina môže uplne zvädnúť a uschnúť).

Hortenzia pre svoj zdraví rast potrebuje kyslú pôdu, vlhke prostredie (zaručuje mulčovacia kôra), teplota 22 – 25 °C, tieň, polotieň.

Prerezávanie Hortenzie

Rez Hortenzie sa odporúča v polovici jari, kedy rastlina vytvára kvety na starom dreve, preto je potrebne si dať pozor pri reze aby sa úplne neodstránili staršie výhonky, (stratili by sa kvety na letnú sezónu).

Na jeseň sa odporúča nechávať staré kvety cez celú zimu, pre ochranu nového rastu pred chladom, ktoré na jar sa odrežú tesne nad hornou sadou bucľatých púčikov tvoriacich sa pod mŕtvym kvetom, kde sa vytvoria nové kvety.

Pri prerastenej rastline je potrebné pre kompaktný tvár a zvýšenie živín pre kvety, odrezať časť starších stoniek na základni.

   Hydrangea paniculata

Prerezáva sa skoro na jar. Prerezávanie nie je nevyhnutné, ale ak sa nestrihá, rastlina bude každým rokom vyššia a väčšina kvetov je na vrchole rastliny.

Kvety Hortenzie metlinatej sa vytvárajú na nových stonkách, preto je možne hortenzie viac prestrihať bez straty tohtoročných kvetov.

Odporúča sa zrezať minuloročný rast späť do zdravého rámca na výšku medzi 30 cm a 60 cm, v závislosti od preferovanej vyšky rastliny.

   Hydrangea aspera 

Na jar je potrebné zľahka prerezať, stačí odstrániť staré alebo krížiace sa stonky a staré kvety.

   Hydrangea petiolaris (hortenzia popínavá):

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča v lete po odkvitnúti zrezať na pár nových púčikov.


• Nedostatok kvetov je pravdepodobne spôsobený rezom v nesprávnom ročnom období.

• Hnedé lístie alebo hnedé púčiky na jar sú spôsobené poškodením mrazom, ako prevencia je potrebné nechávať kvety cez zimu na rastline, ostrihať až na jar po zimných mrazoch.

• V prípade ak rastlinu Hortenzie poškodí mraz, stačí počkať na teplejšie počasie a odumreté pripadne poškodené miesta je potrebne odstrániť až koncom jari.

Výskyt fialových listov na hortenzii spôsobuje náhly pokles teploty na jar alebo jeseň, po oteplení na jar sa ale vrátia do pôvodnej zelenej farby, pri jesennej fialovej farbe hortenzia sa uberá do zimnej hibernácie.

Fialové listy môžu byť aj znakom nedostatku fosforu, kedy je potrebná upráva pH v pôde aplikáciou hnojiva s vysokým obsahom fosforu .

Choroby Hortenzií

• Hydrangea scale je hmyz sajúci šťavu, ktorý sa nachádza na spodnej strane listov hortenzie, ktorý môže spôsobiť slabý rast rastliny a následnú stratu listov.

V prípade potreby je nutné v lete urobiť postrek organickým insekticídom na báze rastlinných olejov alebo mastných kyselín.

• Botrytis cinerea (sivá pleseň) vytvára nepravidelné hnedé škvrny, ktorých okraje sú tmavohnedé až čierne, napáda hlavne mladé výhonky, ale býva aj na listoch a kvetoch.

Napadnuté časti je potrebné  bezpodmienečne odstrániť a ostatné časti ošetriť fungicídnym prípravkom, ako prevencia proti plesní je vhodné umiestnenie rastliny, pozor si treba dať aj na nadmerne hnojenie.

• Hortenzie, ktoré rastú v kvetináčoch často sú napadané bielymi húsenicami, ktoré požierajú korene, čo spôsobuje rýchly pokles rastliny.

• chloróza  sa prejavuje žltnutím alebo blednutím listov, ktoré spôsobuje umiestnenie v nevyhovujúcej pôde pre Hortenzie, zálievka vodou z vodovodu, ktorá je pre rastlinu vápenitá, Hortenzia už nedokáže prijať železo pre potrebný rast.

Odporuča sa aplikovať na listy hnojivo s obsahom železa, je potrebné aj znížiť pH zeminy pridaním rašeliny pripadne síranu amónneho.   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *